Prefabrik Sektörü 1 Milyara Gidiyor

Prefabrik Sektörü 1 Milyara Gidiyor
Prefabrik Sektörü 1 Milyara Gidiyor
18.12.2016

Dünyada yaygın olan hazır yapı kullanımı Türkiye’de de gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Özellikle kurulum hız ve kolaylığı, maliyet avantajı ve depreme karşı dayanıklılığı prefabrik yapıların tercih edilmesini sağlıyor.

Türkiye prefabrik yapı üretimi konusunda dünyada önde gelen ülkelerden. Üretimin ağırlıklı olarak dış pazarlara yönelik olduğu sektörün büyüklüğü yıllık 1 milyar liraya yaklaşıyor. Gelişmiş ülkelerle birlikte Asya ve Afrika pazarları da son yıllarda ihracatın yoğunlaştığı alanlar olarak öne çıkıyor.
Sektördeki firma sayısının 100'e yaklaştığını ancak büyük markaların İstanbul ve Ankara’da yoğunlaştığını kaydeden Karmod Prefabrik Genel Müdürü Hakan Durmaz, 1986 yılından beri faaliyet gösterdiklerini ve 70’i aşkın ülkeye ihracat yaptıklarını söyledi. Sektörün hızla büyüdüğünü söyleyen Durmaz’a göre Türk şirketlerinin girişimci yönü ürünlerimizi dünyanın dört bir tarafına taşınmasında önemli bir etken.

Prefabrik yapıların özellikle deprem dönemlerinde önem kazandığını söyleyen Durmaz, Van depreminde Başbakanlık Afet ve Acil Durum Başkanlığı’nın çözüm ortağı olduklarını kaydetti. Durmaz, "Depremde ilk akla gelenlerden olduk. AFAD'ın bölge için acil ihtiyacı olarak belirlediği yapıları ürettik ve prefabrik hastaneden, yaşam konteynerlerine kadar birçok ürünü yoğun bir çalışmayla zamanında teslim ettik" dedi.